Helsinki Design + Contemporary Art F201

221 föremål
SOFFA, 1900-talet mitt.
SOFFA, 1900-talet mitt.
Klubbat pris
370 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, gungstol, "A509", Avarte 1980-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
CARL-JOHAN BOMAN, Fåtölj, Oy Boman Ab, 1940-tal.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
DORA JUNG, löpare, "Viol", signerad DJ. Tidigt 1960-tal.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
KAJ FRANCK, pokal, signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
DORA JUNG, provväv signerad Dora Jung. Tidigt 1950-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
DORA JUNG, tablett eller provväv, signerad DJ. Sent 1940-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
FÅTÖLJER, ett par 1900-talet mitt.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GERDA THESLEFF, KRUS, keramik, signerad GT.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
IMPI SOTAVALTA, RYA, 1931. Ca 140x110 cm.
Klubbat pris
410 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
FÅTÖLJ, "Mexiko", oy Paul Boman ab, Finland 1940-tal.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SKÄNK, Finland 1930-tal.
SKÄNK, Finland 1930-tal.
Klubbat pris
1 150 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LEA ESKOLA, Finska handarbetets vänner. Ca 162x115 cm.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA model A 330 Valaistustyö/Valaisinpaja.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
OIVA TOIKKA, skulptur osignerad, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RUT BRYK, tallrik, fajans, signerad BRYK.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HENRIK TJAERBY, matbord, "Bamboo", Artek Studio 2000-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, bordslampa, modell 100, Haimi, 1960-tal.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 556, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
560 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 450 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -13.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, tillverkare Taito oy, Finland.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VILJO REVELL, soffbord,1900-talets mitt.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5010, Taito 1930-tal.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, fat, signerad KS Arabia.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAISTO KAASINEN, relief, stengods, signerad T. Kaasinen Arabia.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AUGUSTO SAVINI, STOLAR, 6 st, "Pamplona", Pozzi, Italien.
Klubbat pris
2 700 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
GEORG JENSEN, SKRIN, silver, 195B, Köpenhamn 1919.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, SKÅL, mässing, oy Taito ab.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
900 - 1 100 EUR

80. Taburetter, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
16 000

15 000

14 000

13 000

12 000

11 000

10 500

16 000 SEK