Stommar i mörkbetsad bok med kopplade ben. Läderklädda dynor med knapphäftning.
Bruksskick. Fläckar. Repor.
Reklam från Bonytt (9/1974)
Om Alnæs: http://www.matslinder.no/2016/01/04/tormod-alnaes/